Obrázek “http://nd03.jxs.cz/199/249/30ee016d82_67289308_u.jpg?1279901709” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby. Jana Bernášková

Postava v Ulici: Alžběta (Bety) Stárková - od 1. dílu (5. září 2005)

Jana Bernášková - narozena 21. 2. 1981 v Krnově,

v dětství ji kromě horolezectví, záchranářství či sborového zpěvu nesmírně bavilo chodit do školního dramatického kroužku, a proto se později zkusila přihlásit na ostravskou Janáčkovu konzervatoř. Na studia se bez problémů dostala a navíc si poměrně brzy vyzkoušela i účinkování v divadle.

Poprvé se objevila na scéně Divadla Petra Bezruče v Ostravě, poté hostovala v ostravském Národním divadle moravskoslezském. Zde jí po dvou letech nabídli literární stipendium a o další dva roky později, v jejích osmnácti letech, tu získala stálé angažmá. Během desetiletého působení na této přední moravské scéně si zahrála například Terinu v Romanci pro křídlovku, Julii v Romeovi a Julii (do role Julie byla obsazena již jako sedmnáctiletá), Irinu ve Třech sestrách, Ofélii v Hamletovi či Odinu. V roli Julie se představila jako host také v Moravském divadle v Olomouci. Další hostování ji přivedlo do Prahy. V Divadle na Vinohradech ztvárnila roli Blanche v inscenaci Král se baví, v Činoherním klubu účinkovala ve hře Ďáblova houpačka.

K divadlu později přibylo také filmování. Vidět jsme ji mohli například ve snímcích Duše jako kaviár a Bestiář či na televizních obrazovkách ve filmech Král ozvěny, Komu zvoní hrana, Ječmínek aj.

Žije s dramatikem a režisérem Davidem Drábkem, s nímž má malou dceru Justýnku. Tu znají i všichni diváci Ulice jako Betyinu dcerku Barborku. Společně s partnerem ještě na dálku adoptovali indickou holčičku Anushu, která díky jejich podpoře získá ve své zemi vzdělání.