Obrázek “http://nd03.jxs.cz/962/872/b7d074ba13_67289317_u.jpg?1279901709” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby. Václav Mareš

Postava v Ulici: Dalibor Liška - od 5. dílu (9. září 2005)

Václav Mareš - narozen 1. 9. 1940 ve Strážkovicích,

zemřel 30. května 2009 v Praze,

K herectví se dostal již během studií na základní škole, když začal vystupovat s místními ochotníky. Ti ho také po maturitě na strojní průmyslovce přesvědčili, aby se přihlásil na pražskou DAMU a herectví se věnoval profesionálně.

Po absolutoriu získal angažmá v Divadle Na zábradlí, jež mělo v té době na repertoáru zejména hry představitelů absurdního divadla - Václava Havla, Eugena Ionesca, Samuela Becketta aj. V roce 1968 odešel do Divadla S. K. Neumanna, kde byl členem souboru dvacet let. Poté zamířil do Divadla Komedie a o čtyři roky později do Městských divadel pražských.

Od začátku šedesátých let se také pravidelně objevoval ve filmu nebo na televizních obrazovkách. Vidět jsme jej mohli například v detektivkách Případ mrtvého muže a Případ mrtvých spolužáků, ve snímcích Romaneto, Smrt talentovaného ševce, Bota jménem Melichar, Díky za každé nové ráno, Konto separato, Byl jednou jeden polda II + III, Der Lebensborn - Pramen života, Jak ukrást Dagmaru a Krev zmizelého nebo v seriálech Bylo nás šest a Ulice. Často točil také v Německu, kde si zahrál například v seriálu Rodina Fuggerova, v několika kriminálkách z cyklu Tatort nebo ve filmech Nur mein Sohn war Zeuge, Kašpar Hauser, Mörderische Suche aj.

Jeho největším koníčkem byla již od mládí literatura. V posledních letech života si rád přečetl zejména díla francouzských a ruských klasiků 19. století.