Obrázek “http://nd05.jxs.cz/197/743/606036167f_78245536_u.jpg?1311698211” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby. Václav Svoboda

Postava v Ulici: Lumír Nykl - od 0. dílu (4. září 2005)

Václav Svoboda - narozen 16. 1. 1964 v Děčíně,

hercem se chtěl stát již odmalička. Od deseti let účinkoval v dětském studiu brněnského Divadla Na provázku, a tak nikoho nepřekvapilo, že se později rozhodl pro studium herectví na Konzervatoři v Brně.

Po absolutoriu byl ve stálém angažmá v brněnském Divadle Husa na provázku, kde si mimo jiné zahrál také Huga v Zahradní slavnosti, Hamleta v Shakespearománii II nebo Puka v Shakespearománii I. V současné době je členem hereckého souboru Divadla Na Fidlovačce v Praze. Zde se objevil například v představeních Horoskop pro Rudolfa II., Divotvorný hrnec, Muž z La Manchy, A je to v pytli!, Harvey a já či Podivná paní S.

První filmovou roli získal v roce 1982 v televizním snímku Zloděj. Všeobecně známým se stal díky následujícím dvěma filmům - Jak básníci přicházejí o iluze a Jak básníkům chutná život, v nichž si zahrál Venoše. Následovaly další, především televizní filmy a inscenace, mimo jiné Horká kaše, O Držgrešlovi a Drždukátovi, Startování za tepla, Bedna s datlemi či Podzimní návrat.

Popularitu mu přinesla role Lumíra Nykla v nekonečném seriálu Ulice.

Kvůli neustálému pendlování mezi Prahou a Brnem, kde má rodinu, mu již nezbývá příliš času na koníčky. Přesto si nenechá ujít příležitost ke sportování, ať již pasivnímu nebo aktivnímu. Rád si totiž zahraje fotbal nebo tenis. Dopustit ale nedá ani na své další koníčky - víno, ženy a dobré jídlo (to místo zpěvu, na který obvykle dochází až po intenzivnímu se věnování předcházejícím dvěma zálibám :-) ). Prostě dobrosrdečný „Venoš" z Moravy to umí pěkně rozjet a nezkazí žádnou srandu :-).