Antonín Procházka - narozen 25. 12. 1953 v Kroměříži,

rodák z kroměřížské hudební rodiny se po maturitě na Středí ekonomické škole, rozhodl pro studium na DAMU. Tu zakončil rolí Klubka ve Snu noci svatojánské. Jeho další kariéra je pak spojena zejména s plzeňským Divadlem Josefa Kajetána Tyla. Do světa filmu spíše vždy jen nakukoval.

Ještě před nástupem do plzeňského divadla si zahrál například v dramatu o kladeňácích DOBRÝ DEN, MĚSTO, či v Herzově psychologickém díle DEN PRO MOU LÁSKU. Následovalo několik dalších menších rolí, ze známějších širší divácké obci jmenujme epizodní roli v seriálu MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA, či role v Kachyňově filmu OZNAMUJE SE LÁSKÁM VAŠIM. Po revoluci se ještě objevuje v filmu KONEC BÁSNÍKŮ V ČECHÁCH anebo v epizodní roli v seriálu ŽIVOT NA ZÁMKU.

Nyní je televizním divákům znám především díky televizním záznamům divadelních komedií, jejichž je režisérem a zejména tvůrcem. Jeho scénáristickou prvotinu KLÍČE NA NEDĚLI převedl do televizního filmu v roce 1992 Zdeněk Sirový. Do hlavních rolí obsadil Jiřinu Jiráskovou, Dagmar Veškrnovou-Havlovou a Svatopluka Skopala. Další Procházkova hra na televizní obrazovce byla uvedena v roce 1997. Jednalo se o záznam inscenace S TVOJÍ DCEROU NE, vtipně pojednávající o problémech generace padesátníků a o takzvané "druhé míze". V této hře si přisoudil menší roli bytového zloděje Česťi. Režisér Jaroslav Hanuš převedl do podoby televizního filmu v roce 1999 další z Procházkových her - VRAŽDY A NĚŽNOSTI. Samotného autora do filmu také obsadil, stejně jako další herce z plzeňského divadla. Po delší době je v roce 2005 zachycena předposlední Procházkova hra - PŘES PŘÍSNÝ ZÁKAZ DOTÝKÁ SE SNĚHU. V této hře se autor obsadil do hlavní role, tak typické pro většinu jeho her - "roztomilý životní outsider". V tomto případě se jedná o účetního Edu, propuštěného z vězení. Nejnovější hra Antonína Procházky, kterou zachytili i televizní kamery, CELEBRITY S. R. O. je opět v jeho režii. Sám hraje hlavní roli outsidera - druhořadého herce Emila.

Hry mají v televizi ohlas. CELEBRITY S. R. O. byly druhou nejsledovanější inscenací roku v České televizi. Procházkovi se přezdívá "Plzeňský Moliér". Antotnín Procházka je podruhé ženatý. Z prvního manželství s plzeňskou herečkou Zorkou Kostkovou má syna Antonína. V součanosti je ženatý se svou kolegyní z Plzně Štěpánkou Křesťanovou s níž má dceru.

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 

 

  • Komentáře jsou prázdné.