Emil Horváth - narozen 12.11. 1945,

slovenský herec, režisér a divadelní pedagog. Je synem herce Emila Horvátha staršího a jeho manželkou je také herečka, Viera Richterová.

Absolvoval herectví na VŠMU v Bratislavě (v roku 1968). Byl členem Divadla SNP v Martine (od roku 1968 po rok 1976), potom byl členem Nové scény v Bratislavě (od roku 19976 po rok 1983). Od roku 1983 je členem Činohry Slovenského národního divadla, kde stvárnil velké množství postav. V posledních letech se věnuje i divadlení režii (hry Caligula, Divadelná komédia, Šialený deň, Štvrtá sestra). Jako režisér hostuje i v bratislavském divadle West (hry Ešte máš mňa, miláčik, Inšpektor Drake a dokonalý zločin), v DAB Nitra (hry …a ešte som aj smoliar, Sylvia), ŠD Košice (hra Jožko Púčik a jeho kariéra).

Hrál v desítkách filimů a televizních inscenací (Demeterovci, Ako sa Vinco zaťal) a v seriálech (Americká tragédie, 30 případů majora Zemana, Ordinácia v ružovej záhrade či Búrlivé víno). Režíroval i několik televizních inscenací. Přednáší hereckou tvrobu na VŠMU, kde je profesorem od roku 2005. Má syna Tomáše, který je literární vědec, spisovatel a překladatel.

Emil Horváth získal také ve své herecké kariéře několik ocenění, mezi nejvýznamější určitě patří ocenění od prezidenta republiky, kdy v roce 2005 získal Rad Ľudovíta Štúra II. třídy za významné zásluhy v oblasti rozvoje kultury.

 

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 
  • Komentáře jsou prázdné.