Ilona Svobodová - narozena 20. 6. 1960 v Kladně,

volba hereckého povolání byla vlastně logickým vyústěním jejích mimoškolních aktivit. Ilona Svobodová totiž v mládí navštěvovala dramatický kroužek, hrála na klavír, zpívala, věnovala se tanci i gymnastice a k tomu všemu stíhala ještě také kroužek výtvarný.

Již během studií na pražské konzervatoři začala točit filmy s uznávanými režiséry, k nimž postupně přibývali další renomovaní tvůrci, například František Vláčil, Otakar Vávra, Ladislav Rychman, Jaromil Jireš aj.

Od pátého ročníku spolupracovala také s Realistickým divadlem Zdeňka Nejedlého v Praze (později přejmenovaného na divadlo Labyrint), v němž po absolutoriu získala stálé angažmá. Odešla až po čtrnácti letech do souboru nově se rodícího Divadla v Dlouhé, ve kterém je dodnes.

Zahrála si mimo jiné ve filmech Hadí jed, Oldřich a Božena, Naděje má hluboké dno, Piloti, Zkouška paměti, Brouk v hlavě nebo v televizních seriálech Druhý dech, Přítelkyně z domu smutku, Náměstíčko či Příkopy.

Jejím hlasem hovoří i většina zahraničních seriálových mrch, například nezapomenutelná Amanda z Melrose Place.

Ve svém volnu, jehož má herečka v poslední době poskrovnu, ráda zahradničí (zbožňuje zejména rozkvetlé květiny všeho druhu), vaří (hlavně italskou a francouzskou kuchyni) a surfuje po internetu. Dokonce patří k průkopníkům a prvním propagátorům elektronické komunikace všeho druhu u nás.

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 
  • Komentáře jsou prázdné.