Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Jana Krausová - narozena 25. 1. 1954 v Praze,

V uměleckém prostředí se pohybuje odmalička. Její otec, známý loutkář Josef Pehr, byl čtyřicet let v angažmá v Národním divadle, maminka se zabývala loutkoherectvím a výtvarnictvím.

Jana Krausová se jako malá věnovala také loutkovému divadlu, ale daleko více než samotné herectví ji lákalo spíše navrhování loutek a malování kulis. Před filmovou kamerou se poprvé objevila ve třinácti letech ve snímku Malé letní blues, ale o kariéře herečky nikdy nesnila. Daleko více ji přitahovalo výtvarné umění, a tak šla studovat na uměleckou průmyslovku (obor monumentální malba) a po maturitě na pražskou Akademii výtvarných umění (obor grafika a malba). Na herectví však nezanevřela.

Ještě během studií natočila několik filmů, později se začaly v jejím životě obě profese prolínat. Nejinak je tomu také v současnosti. Jana Krausová pracuje pro vlastní keramický ateliér (nejraději vytváří reliéfy z keramické šamotové hlíny), maluje obrazy, účinkuje na několika divadelních scénách a celkem pravidelně i natáčí, ať již filmy, televizní inscenace nebo seriály.

Ve Studiu Dva, jehož představení uvádí pražské Švandovo divadlo a letní scéna na Vyšehradě, nastudovala inscenace Návštěva pana Sloana, Otevřené manželství, Kočičí hra a Vše o ženách, v divadle Ta Fantastika detektivku Osm žen, v Pražském komorním divadle (divadlo Komedie) pak například Lidumor aneb Má játra bez smyslu, Antiklimax, Klára S., Oliver Twist, Předtím/Potom aj.

V polovině osmdesátých let jí velkou popularitu přinesla role Ivany Opatové v seriálu Velké sedlo. Kromě toho se objevila i ve slovenském seriálu Život bez konca či ve filmech Smrt mouchy, Jak se točí Rozmarýny, Střepy pro Evu, Skalpel, prosím..., Hilde, das Dienstmädchen, Pěsti ve tmě, Příběh ´88, Zkouškové období, Kačenka a strašidla, Žralok v hlavě, Jasnovidec nebo ve snímku Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky, v němž si zahrála po boku svého syna Davida. Nejnověji se s ní budeme pravidelně setkávat v seriálu Ulice.

Umělecké geny zdědili také její synové, které má s hercem a moderátorem Janem Krausem. Starší David je známý jako herec, zpěvák, textař a skladatel, mladší Adam zatím studuje herectví.

Jejími koníčky jsou obě její povolání, protože dělá věci, jež má ráda. Kromě toho ji také velmi baví muzika, zejména ta Davidova a Adamova :-).

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 
  • Komentáře jsou prázdné.