Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.

Jana Švandová - narozena 3. 7. 1947 v Praze,

Herectví ji sice lákalo odjakživa, ale jako povolání si původně vybrala archeologii. Jenže pak získala angažmá v Černém divadle a všechno bylo jinak. Místo archeologie vystudovala herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, jež si obohatila i zkušenostmi získanými při půlročním stipendijním pobytu na herecko-mimické škole Jacquese Lecoqua v Paříži.

Po absolutoriu se stala členkou souboru činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, odkud se po čase vrátila zpět do Prahy.

Hostovala například v Divadle na Vinohradech, v Národním divadle, Divadle S. K. Neumanna či v Divadle Pod Palmovkou. Pak se její stálou scénou stal Činoherní klub, kde strávila dvanáct sezon. Nyní ji můžeme vidět v Divadle Bez zábradlí, Divadle Radka Brzobohatého nebo v Divadle Broadway. Zahrála si například v muzikálech Kleopatra, Řek Zorba či Anděl s ďáblem v těle nebo v představeních Barmanky, Úžasná paní Flintová, Hlučná samota, Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu, Blbec k večeři, Co v detektivce nebylo, Nebyla to pátá, byla to devátá a Tango.

Od roku 1970 se také pravidelně objevuje ve filmech či na televizních obrazovkách. První větší filmovou roli získala ve snímku Už zase skáču přes kaluže, následovaly role například ve filmech Drahé tety a já, Sarajevský atentát, Paleta lásky, Noc klavíristy, Desať percent nádeje, V podstatě jsme normální, Stín kapradiny, Mág, Žebrácká opera, Peklo v řetězech II, Hotýlek v srdci Evropy, Záhrada, Ceremoniář a Kytice nebo v nekonečném seriálu Ulice. Před několika lety byla obsazena i do hlavní role francouzského filmu Angelina, kde byl jejím partnerem Charles Aznavour.

Diváckou veřejnost i své blízké pravidelně šokuje nečekanými zvraty v kariéře. Jako naše první celebrita například pózovala pro prestižní magazín Playboy. O dvanáct let později kývla na účast v televizní taneční soutěži StarDance.

Ve svém volnu ráda relaxuje na zahradě, zejména prací na záhonech s květinami, na chaloupce nebo při sportu. V poslední době ji moc baví golf, v zimě ráda vyráží lyžovat. A v každém ročním období si udělá čas na thajské masáže, které ji prý doslova dobíjejí.

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 
  • Komentáře jsou prázdné.