Pavel Rímský - narozen 28. 2. 1949 v Pardubicích,

Umělecké geny zdědil po otci, divadelním režiséru Pavlu Rímském. V mládí ho sice vychovávali dědeček s babičkou, ale před kumštem ho stejně neochránili. Kolem třinácti totiž propadl big beatu i trochu divokému způsobu života, takže později byl vyloučen z několika gymnázií. Když už to vypadalo, že se může se středoškolským vzděláním nadobro rozloučit, přijali ho na obor herectví na brněnské konzervatoři. Jenže zde se situace po roce a půl opakovala. Záhy na to byl naštěstí přijat na brněnskou JAMU, na niž se mohl přihlásit i bez maturity. Tuto školu k velké radosti rodičů již zdárně dokončil.

Po absolutoriu získal angažmá v divadle v Hradci Králové. Později nějaký čas účinkoval spolu s kamarády v divadle pod stanem nazvaném Dílna 24, které bylo trnem v oku tehdejšímu režimu. Po zákazu Dílny nedostal žádnou hereckou příležitost, a tak dělal asi rok nočního recepčního v pražském hotelu. Pak se vrátil do Hradce Králové, kde pracoval například s Janem Grossmanem, Josefem Kroftou nebo Miroslavem Krobotem. Následovala další angažmá v oblastních i pražských divadlech, například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, Městských divadlech pražských, Realistickém divadle (dnešní Švandovo divadlo), či hostování v Divadle v Dlouhé, až v roce 1997 zakotvil ve stálém angažmá v Divadle na Vinohradech.

Od roku 1977 se celkem pravidelně objevuje také ve filmech, televizních inscenacích nebo seriálech. Vidět jsme jej mohli například ve snímcích Koncert, Citlivá místa, Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu, Učitel tance, Hanele a Ro(c)k podvraťáků či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, Bazén, Příkopy a samozřejmě v Ulici (zde hraje epizodní roli také jeho syn Kryštof). Od září rozšíří také řady hrdinů seriálu Pojišťovna štěstí.

Se svým charismatickým a podmanivým hlasem se prosadil rovněž v dabingu, kde patří mezi nejvyhledávanější herce.

Ve svém volnu rád cestuje (oblíbil si zejména Řecko a Provence), stará se o obrovskou zahradu na chalupě nebo si posedí s přáteli nad sklenkou dobrého vína.

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 

 

  • Komentáře jsou prázdné.