Radoslav Brzobohatý - narozen 13.9. 1932 ve Vrútkách na Slovensku,

zemřel 12.9. 2012 v Praze,

odmalička hrál na housle, k nimž později přibyla ještě basa a kytara. Během studií na střední škole účinkoval i v amatérských kapelách, ale daleko více ho bavil sport (nějaký čas hrál druhou ligu v basketbalu) nebo herectví. To také zvítězilo při volbě povolání.

Po studiích na DAMU hrál osm let v různých oblastních divadlech, například v Kolíně, Mostě, Olomouci a Příbrami. Začátkem šedesátých let získal angažmá v pražském Divadla S. K. Neumanna a současně se začal více prosazovat také ve filmu či na televizních obrazovkách. Od roku 1967 byl stálým členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech, z něhož odešel až po neuvěřitelných dvaatřiceti letech v roce 1999.

V poslední době hrál ve vlastním Divadle Radka Brzobohatého a zároveň také hostoval na několika pražských i mimopražských divadelních scénách, zejména v Hudebním divadle Karlín.

Během svého života ztvárnil na jevišti spoustu výrazných postav, mimo jiné i Krysaře, Oldřicha v Oldřichovi a Boženě, Fausta, Marlowa ve hře Král Krysa, Řeka Zorbu, jehož považuje za jednu ze svých nejlepších divadelních rolí vůbec, přestože patří mezi jeho nejnovější, nebo Karla IV. v Noci na Karlštejně. Ve svém divadle se na jevišti pravidelně setkával také se synem Ondřejem (například ve hře Dva na smetišti), který stejně jako on hrál i v nekonečném seriálu Ulice.

Přestože má na svém kontě více jak devadesát filmových a stovky televizních titulů, osobně si nejvíce cení především role nadporučíka Krále v Atentátu, role Františka ve snímku Všichni dobří rodáci a role Ludvíka ve filmu Ucho. Kromě toho jsme jej mohli vidět například ve snímcích Hvězda zvaná Pelyněk, Dáma na kolejích, Pěnička a Paraplíčko, O moravské zemi, Temné slunce, Hra o královnu, Sněženky a machři, Zastihla mě noc, Prokletí domu Hajnů, Nejasná zpráva o konci světa, Konto separato a Návrat ztraceného ráje nebo v seriálech F. L. Věk, Dynastie Nováků, Dobrá voda, Cirkus Humberto, Šípková Růženka aj.

Smysl pro humor a recesi projevoval nejen na jevišti, ale také v osobním životě. I když se narodil na Slovensku, celé dětství prožil na Moravě, kam se stále i rád vracel coby samozvolený, ale všemi Valachy uctívaný valašský prezident.

Speciál o úmrtí Radoslava Brzobohatého

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 
  • Komentáře jsou prázdné.