Roman Zach - narozen 13. 6. 1973 v Ústí nad Labem,

Zpočátku se zdálo, že Roman Zach půjde ve šlépějích svého otce, který jezdil u vodohospodářských staveb s mixem. Stavařina ho natolik lákala, že vystudoval stavební průmyslovku. Po maturitě udělal přijímačky jak na architekturu, tak na DAMU. Nakonec ho více přitáhlo herectví, jemuž už zůstal věrný. Ještě během studií na DAMU hostoval v Národním divadle, Činoherním klubu a Dejvickém divadle. Poté zamířil do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Do Prahy se pak vrátil do stálého angažmá v Divadle Komedie, v němž byl až do července 2012, kdy toto divadlo ukončilo svou činnost. V divadle Komedie Roman Zach ztvárnil například Kurtze v Srdci temnoty, Karla Ledena ve Lvíčeti, Tomáše ve Snílcích, Trhana v Utrpení knížete Sternenhocha, Parsifala, Valmonta v Kvartetu či Cigána v Kanibalech. Momentálně je Roman Zach na volné noze. Vidět ho můžete například v Meetfactory v inscenacích Silní a Buzní kříž, v A Studiu Rubín ve hře Kiler, v Divadle Na Zábradlí či Divadle na Vinohradech.

Romana Zacha znáte i z dalších seriálů TV Nova – z Ordinace v růžové zahradě či z Redakce. Před filmovou kamerou stanul například ve snímcích Hlava – ruce – srdce, Ženy v pokušení, Vaterland – lovecký deník, Hodina tance a lásky.
 
Vedle herectví se Roman Zach věnuje také komponování divadelní a filmové hudby. První nabídka přišla v době jeho hereckého angažmá v Činoherním studiu, pro které složil hudbu např. k inscenacím Taťka střílí góly, Crave či Podzimní hra. Poté následovala další scénická hudební díla, například pro Národní divadlo (Psychóza ve 4:48), Divadlo na Zábradlí (Kolonie, Česká válka) nebo pro zahraniční divadelní scény v Salzburgu (Zmatky chovance Törlesse), Hamburgu, Kolíně nad Rýnem, Darmstadtu, Drážďanech či pro Deutsches Theater Berlin. I nadále spolupracuje se scénami v Düsseldorfu a Curychu, kde jeho hudba zazní premiérově v říjnu 2012 a v březnu 2013, či s Divadlem na Zábradlí, v němž bude mít jeho další dílo premiéru v březnu 2013. Kromě toho se Roman Zach podílel také na hudební složce ke snímku Vaterland – lovecký deník.
 
V mládí Roman Zach závodně sportoval. Nejprve plaval, poté se dal na vodní pólo. Přestože sportovní kariéru už pověsil na hřebík, rekreačně sportuje stále. Baví ho lyžování, volejbal, fotbal, tenis a lezení.
 
Nejraději relaxuje doma, na zrekonstruované faře.

 

 

 

Zdroj životopisů: ulice.nova.cz; osobnosti.cz; csfd.cz; fdb.cz
Zdroj fotek: Archiv TV Nova

 

  • Komentáře jsou prázdné.