Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.

https://media.novinky.cz/158/311586-top_foto1-hmzgj.jpg?1357300020

FOTO: Profimedia.cz/TV Nova

KLEPTOMANIE

 

Kleptomanie je chorobná a nezadržitelná touha po odcizování věcí.

Jedinci s touto poruchou cítí nutkání odcizovat věci, které mají obvykle malou či nulovou hodnotu, jako například pera, balíčky cukru, kancelářské svorky atd. Někteří si svého jednání nejsou ani vědomi. Porucha obvykle začíná v pubertě a přetrvává do vyššího věku. Mnohdy je kleptomanie provázena dalšími psychickými poruchami. Pro léčbu poruchy je doporučována kognitivně behaviorální terapie, jako podpůrná léčba se někdy indikují psychofarmaka. Nejedná se o krádež pro vlastní obohacení nebo pro zvýšení adrenalinu při činu.

FOTO: Profimedia.cz


Jak se projevuje kleptomanie - příznaky, projevy, symptomy

 • rozdíl mezi obyčejnou krádeží a kleptomanií:
  obyčejná krádež (ať už plánované nebo impluzivní) je záměrná a je motivována užitečnost objektu nebo jeho peněžní hodnotou
  kleptomanie je opakující se neschopnost odolat touze ukrást předměty, i když nejsou potřebné pro osobní použití nebo člověku nejde o jejich peněžní hodnotu
 • neustále vracející se myšlenky a neschopnost odolávat nutkání krást
 • poruchy nálady
 • úzkost
 • poruchy stravovacích návyků
 • poruchy sebeovládání
 • pocit stresu, pocit viny a výčitky
 • sociální segregace
 • stupňující se pocit stresu bezprostředně před provedením krádeže
 • uspokojení, naplnění nebo úleva po provedení krádeže

FOTO: Profimedia.cz


Rozhovor Snídaně s Novou


Léčba

Během posledních 100 let došlo k významnému posunu v oblasti léčby. Jednak je možné použít farmakologickou léčbu a to pomocí selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), stabilizátorů nálady a jiných antidepresiv. A dále je možné využít psychoterapeutickou metody, konkrétně kognitivně behaviorální terapii či psychoanalýzu.

Pro léčbu kleptomanie je doporučována kongitivně behaviorální terapie. Při léčbě se pacient snaží identifikovat a změnit své chybné chování a myšlení. Léčba se zaměřuje na přítomné konkrétní, vědomé a ohraničené problémy. Zaměřuje se na přítomnost a stanovuje konkrétní cíle. Při opakovaném tréninku se nemocný učí zvládat problémové konkrétní situace. Léčba je směřována k soběstačnosti. Terapeut je zpočátku aktivní, postupně ustupuje do pozadí a pacient přebírá odpovědnost za průběh terapie.


Slavné a jejich krádeže

Winona Ryderová

FOTO: Profimedia.cz

Winona Ryderová – si poprvé odpykala trest za krádež ponožek Donny Karan a šatů značky Gucci v roce 2001. Následující rok kradla v butiku v Beverly Hills. Soudní proces se táhl několik měsíců a herečka byla nakonec odsouzena k peněžité pokutě a čtyři sta osmdesáti hodinám veřejných prací. Kleptomanie se u ní objevila i v roce 2005, kdy byla přistižena při další krádeži.

Megan Foxová se na pláže Hawaje vrátila po půl roce od svatby s Brianem Austinem Greenem.

FOTO: Profimedia.cz

Megan Foxová – měla zakázáno nakupovat v obchodních centrech Walmart, jelikož zde byla přistižena, jak krade lesk na rty. Nejprve svou krádež popírala, ale po předložení důkazu v podobě záběru bezpečnostní kamery, se ke svému problému přiznala.

Lindsay Lohanová

FOTO: Profimedia.cz

Lindsey Lohanová – byla obviněna z krádeže norkového kožichu za 11 000 dolarů, který měla ukrást své ruské kamarádce Mashe Markové. V loňském roce zas byla podezřelá z krádeže náhrdelníku za 2500 dolarů, jelikož bezpečnostní kamera ukázala, že to byla poslední osoba, která si šperk chvíli před zmizením zkoušela.

Paris Hilton

FOTO: Profimedia.cz

Paris Hiltonová – si nejprve půjčila drahé šperky, pak nahlásila, že jí je někdo ukradl. A vzápětí je pojišťovací agenti nalezli u ní doma v posteli.


Vlastní příběh čtenáře idnes.cz

Nůžky, propisky, cukříky. Všechno pečlivě uschované ve skříni za oblečením anebo v oblečení. Mojí neteři Lence je 14 let a svazuje ji dost vážná nemoc: kleptomanie. Čtenář Petr napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Má sestra to v životě nemá zrovna lehké. Rozvedla se a je na Lenku sama. Na to, že není něco v pořádku, přišla, když jí koupila nové oblečení. Aby to pro Lenku bylo překvapení, chtěla ho schovat do skříně. Ale co tam nenašla! Povalovaly se tam notýsky, tužky a další drobnosti, které nikdy před tím neviděla.

Nemohla uvěřit vlastním očím. Ihned, jak dcera přišla domů, stála už před ní její mamka se všemi věcmi ze skříně a s nevěřícným výrazem. Ptala se jí, proč ty věci ukradla, když má v prasátku naspořených 860 korun. Ona jí odvětila, že to krást nechtěla, ale že si nemohla pomoct. Že má nezadržitelnou chuť krást.

Myslela si, že dcera lže

Ten večer ji matka seřezala, protože si myslela, že jí dcera lže. Domnívala se, že si jenom vymýšlí a že normálně krade. Všechny nakradené věci vyhodila a proklínala dceru jako zlodějku.

Sestra doufala, že Lenka po tom výprasku krást přestane. Jenže nepřestala...

Další den navštívily babičku a má sestra jí všechno vyprávěla. Babička se nestačila divit, co to z její vnučky vyrostlo, a nějak se jí nezdálo, že by byla zlodějka. Své dceři potom řekla, že slyšela o nemoci zvané kleptomanie a že by to mohlo Lenku trápit.

Jenže sestra jen mávla rukou a řekla, že si myslí, že to byla jenom obyčejná zlodějina.

Další ukradené drobnosti

Jenže když se vrátily domů, nemohla má sestra uvěřit vlastním očím. Lenka vybalila z návštěvy u babičky ukradená víčka od PET lahví a k tomu ještě obyčejného malého slona v hodnotě tak 15 korun.

A tak sestra konečně otevřela internet a začala se pídit po tom, co by mohlo být příčinou opakovaných drobných krádeží její dcery. Našla si heslo kleptomanie a nestačila se divit, jak projevy této choroby na Lenku pasují.

S Lenkou si pak ještě jednou promluvila, a ta jí řekla, že cítí v těle před krádeží ohromné napětí, které se pak po dokonání činu uvolní.

Nahrané krádeže na zahradě

Všechno už tedy bylo jasné a sestra začala ihned jednat. Vzala Lenku k psychiatrovi, který jí podrobil vyšetření. Podezření na kleptomanii se skutečně potvrdilo a Lenka začala s léčbou.

Kromě léků, které bere, jí její matka pomáhá tak, že u nich na zahradě připravuje takové ukázkové situace. Lenka jakoby něco "ukradne", takže už z toho má opojný pocit, a její "běžné" krádeže se zmenšují.

Samozřejmě bychom se za Lenku mohli stydět, ale nestydíme se, protože za to nemůže, je tak prostě nemocná. Moc se snaží z toho dostat a docela se to i daří. Ty doby, kdy kradla každý den, už jsou pryč. Teď dokonce začala chodit na basket, který ji moc baví, takže napětí si teď užívá při sportu.

Uvidíme, jak to půjde dál. Doufám, že dobře.

 

 

 

Zdroje:

http://www.priznaky-projevy.cz/

https://cs.wikipedia.org/

http://www.eseznam.cz/

https://www.novinky.cz/

http://ona.idnes.cz/