Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.

Ulice otevřela další z důležitých příběhů - kyberšikana. Připravili jsme proto následující speciál, ve kterém se o této problematice můžete dozvědět něco více.

 

Co je kyberšikana...

Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a podobně. Řada jejích projevů může spadat do oblasti kriminálních činů. Její nejobvyklejší projevy představuje zasílání obtěžujících, urážejících či útočných mailů a SMS, vytváření stránek a blogů dehonestujících ostatní, popřípadě může kyberšikana sloužit k posilování klasických forem šikany, nejčastěji prostřednictvím nahrání scény na mobilní telefon a jejího následného rozeslání známým dotyčného, popřípadě prostřednictvím vystavení na internetu. Zejména poslední varianta šikany může být extrémně nebezpečná – pokud se spojí s nějakou velmi ponižující situací, takovéto zveřejnění ponižujících materiálů obrovskému množství lidí (které nejde vzít zpět) mnohonásobně zvyšuje utrpení a trauma oběti, což na ni může mít extrémně neblahý dopad.


Dopad kyberšikany na oběť...

Kyberšikana je většinou spojená s psychickým týráním obětí, které není snadné poznat (na rozdíl od modřin, jež mohou doprovázet fyzickou šikanu). Oběti kyberšikany jsou často uzavřené do sebe a nekomunikují o problémech s okolím. Důvodů pro takové chování může být více (strach, stud, rodiče nerozumí počítačům, dítě nepozná, že jde o projevy psychického šikanování apod.). Na řešení svých problémů tak zůstávají často sami, což může vést k tomu, že situaci nezvládnou.


Nejznámější případ kyberšikany...

Prvním světově známým případem kyberšikany je příběh patnáctiletého kanadského chlapce Ghislaina Razy, který jako fanoušek Hvězdných válek natočil sám sebe při boji pomyslným světelným mečem. Video se dostalo do ruky Ghislainovým spolužákům, kteří záznam umístili na internet, a tam záznam dosáhl počtu zhlédnutí 900 milionů. Celý svět znal Ghislaina Razu jako Star Wars Kida a lidé online komentovali Ghislainovy tělesné proporce i nepříliš zdařilé snahy napodobit Dartha Maula. Ghislain Raza takovou popularitu neunesl a skončil v psychiatrickém léčení.


Profil pachatele kyberšikany na střední škole...

Agresorem se častěji stává student:

  • málo úspěšný, ale s vysokou potřebou sebeprosazení,
  • s vysokým sebevědomím,
  • který se s šikanou setkal na základní škole, ať už v roli agresora, svědka nebo oběti,
  • s rozvíjející se disociální poruchou osobnosti nebo probíhajícím psychickým onemocněním,
  • pocházející z majetné rodiny nebo jehož rodiče mají významné společenské postavení, pokud žije s představou vlastní výjimečnosti a beztrestnosti a ztrácí kontakt s realitou,
  • s nezralým nebo negativně nastaveným hodnotovým systémem


Online zdroje a kontakty...

 


Video...


Zdroje informací:

  • cs.wikipedia.org
  • Národní centrum bezpečnějšího internetu 2012 (www.ncbi.cz)
  • www.e-bezpeci.cz