Yvetta Blanarovičová - narozena 24.9. 1963 v Bojnicích,

studovala státní konzervatoř ve slovenské Žilině (obor zpěv a hru na housle) a poté Státní konzervatoř v Praze. Byla obsazena do několika rolí v Národním divadle a v Realistickém divadle v Praze. Také se stala jednou ze zakládajících členů divadla Imaginace.

Filmovou kariéru odstartovala ve filmu režiséra I. Balaďi, PRÁZDNINY (1974). Poté následovaly další filmové a televizní role. Asi největším přelomem v její kariéře byl film Zdeňka Trošky O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI, za kterou získala cenu za nejlepší herecký výkon (1988). Objevila se ještě další filmové pohádce Zdeňka Trošky a to PRINCEZNA ZE MLEJNA 1 i 2, kde ztvárnila roli čertíka. Za tuto roli byla nominována na Českého lva a za tutéž roli obdržela v roce 1994 cenu za nejlepší herecký výkon. Za své herecké výkony byla oceněna nejen na českých, ale i na zahraničních festivalech.

V roce 2001 hostovala na koncertu Českého národního symfonického orchestru. Jako stálý host se objevovala v zábavném pořadu J. Adamce, DOBROTY. Objevila se v mnoha divadelních rolích, např. jako Kitty (Anna Karenina), Elisa Doulittle (My fair Lady), Eržika (Nikola Šohaj loupežník), Lidunka (Fidlovačka), Carmen (Carmen).

Yvetta Blanarovičová si také zahrála ve velice úspěšném seriálu TV Nova POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ (2004), ve kterém se objevila jako kamarádka Anny Jánské (Alena Antalová), Zuzana. Zahrála si také v oblíbeném a úspěšném slovenském seriálu ORDINÁCIA V RUŽOVEJ ZÁHRADE.

Kromě herectví se také věnuje dabingu (např. Pátý element). Je autorkou mnoha benefičních koncertů a v roce 2004 založila Nadační fond Fantazie. Také je zakladatelkou občanského sdružení La Sophia.

  • Komentáře jsou prázdné.